Ekmek İsraf Etme

T.C. Toprak Mahsulleri Ofisi

Haberler / EL-CEZİRRE TV EKMEK İSRAFINI ÖNLEME KAMPANYASINI HABER YAPTIİsmim Ayşin Şenses.  Toprak Mahsul Ofisi Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü olarak görev yapıyorum. Müdürlüğümüzün görevi, Kurumumuzu ve yaptığı çalışmaları kamuoyuna etkin bir şekilde tanıtmaktır.

Kurumumuz, 75.inci yılına giriyor. Bu vesileyle halkımızı bilinçlendirmek için bir takım kampanyalar düzenlemekteyiz. Örneğin, ekmek israfı konusuna eğildik ve bu konuda ülke genelinde çok önemli bir araştırma yaptırdık. Buna göre ülkemiz kaynaklarının ciddi bir şekilde heba edildiğini gördük. Bunun önüne geçmek için de Ekmek İsrafını Önleme kampanyası başlattık. Kurum olarak çok yoğun çalışmalar içindeyiz.

Benim resmi mesaimin yanında Kurumumuzun başlattığı bu çalışmaları desteklemek amacıyla gönüllü olarak da birçok şey yapıyorum. Aynı zamanda bir kadın olarak sosyal bir sorumluluk gerektiren bu kampanyaya ciddi bir destek vermem gerektiğini hissediyorum. Daha önce sadece ev işleri ve çocuk bakımıyla ilgilenen kadınlarımız  artık erkeklerle aynı işi yapmaktadır. Bu da kadınlara düşen sorumluluğu artırmaktadır.

Burada toplumu bilinçlendirmek için sadece Ekmek İsrafı konusunu anlatmak ve konuşmak yeterli değil. Tam aksine bu yöntemleri uygulayarak anlatmamız lazım. Mesela hanımların bayat ekmekten lezzetli öğünler hazırlamaları için yemek tarifleri içeren bir kitapçık bastırdık. İnanıyorum ki bu kitapçıkla ve televizyonlarda yaptırdığımız programlarla hem ekmekteki israfı önlüyor hem de ev ekonomisine katkıda bulunmuş oluyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucu şunu kesin olarak söyleyebilirim ki; bayat ekmekleri değerlendirirsek, yemeklerde kullanırsak ekmek israfını ciddi bir oranda düşürebiliriz. İsrafı önlemede de en önemli görev de burada biz kadınlara düşüyor.