Ekmek İsraf Etme

T.C. Toprak Mahsulleri Ofisi

Haberler / Dünya Gıda GünüBirleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin (TZOB) desteğiyle Bakanlığımız Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonu'nda "Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın" temalı "Dünya Gıda Günü" etkinliği düzenlendi.

Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA'nın himayelerinde düzenlenen etkinliğe TZOB Genel Başkanı Şemsi BAYRAKTAR, FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko SHOJİ,  Genel Müdürümüz İsmail KEMALOĞLU, Bakanlığımız bürokratları ve basın mensupları katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada Türkiye'nin yaklaşık 3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını anımsatan FAKIBABA "Birleşmiş Milletler rakamlarına göre yaklaşık 66 milyon insan zorla yerinden edilmiştir. Bunların yüzde 26'sı ülkemizin bulunduğu coğrafyada misafir edilmektedir. Mültecilerin önemli bir bölümünü Suriye, Afganistan ve Güney Sudan olmak üzere üç ülkenin vatandaşları oluşturmaktadır. Suriye krizi mağdurları için ilk günden itibaren din, dil, ırk ayrımı yapmadan 'açık kapı politikası' uygulamıştır." diye konuştu.

FAKIBABA, Türkiye'nin gıda üretimini artırdığında dünyada çok önemli bir yerde olacağının altını çizerek: "Toprağımızı suyla ve çiftçimizi bilgiyle donatırsak Türkiye çok ciddi bir tahıl ambarı ve gıdanın merkezi hâline gelecektir. Ayrıca gıdada israf tüm dünya için çok önemli bir konu. Allah'ın izniyle daha fazla sağlıklı gıda üretirsek ve israfı önlersek açlıktan ölüm oranlarını azaltacağımıza inanıyorum."

FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Yuriko SHOJİ de FAO'nun raporuna göre 2015'te aç insan sayısının 38 milyon arttığını belirterek bunun en büyük nedeninin tüm dünyada yaşanan çatışmalar, kuraklık ve seller olduğunu bildirdi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi BAYRAKTAR ise gıdanın dengeli dağıtılmasıyla ve israfın en aza indirilmesiyle açlığın ortadan kaldırılabileceğini belirterek "Dünyamızda 815 milyon aç ve yetersiz beslenen insan var ama 682 milyon da obez insan olduğunu unutmayalım." ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Dünya Gıda Günü kapsamında belirlenen tema çerçevesinde faaliyet gösteren başarılı çalışmaları yürüten kişi ve kuruluşlara ödüller verilerek stant alanları gezildi.

Kurumumuz tarafından açılan bayat ekmeklerden yapılmış ürünlerin ikram edildiği standı ziyaret eden Bakanımız FAKIBABA'ya Genel Müdürümüz İsmail KEMALOĞLU tarafından Kampanya faaliyetleri hakkında bilgi verildi.